Головна | Реєстрація | Вхід | RSSНеділя, 19.05.2024, 22:35

Християнська етика в освітніх закладах України

Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
весна [1]
літо [2]
осінь [0]
зима [0]

Каталог статей

Головна » Статті » Релігійний календар » весна

Вшанування Хреста Господнього (перший Спас)

Коли царював Костянтин Великий, його мати, рівноапостольна  цариця Єлена, дісталась до Єрусалима. Там їй вдалося відшукати Господній Хрест. Всі люди почали поклонятись йому, віддавати свою шану і це стало святом Воздвиження, коли Чесного і Животворящого Хреста було піднято. Його святкують 14 вересня. Хрест зцілював від хвороб і творив чудеса, а тому 1 серпня за старим стилем, а 14 за новим Чесний Хрест проносять вулицями і площами міста. Його спочатку виносять для того, аби міг поклонитися народ, а потім до Успіня Богородиці його проносять по всьому місту.  Цього дня також прийнято святити воду. Ця традиція також при йшла із Константинополя.

Багато історій пов’язано з хрестом. Ось, до прикладу, 1164 року Андрій Боголюбський ішов в похід проти мусульман і казанських болгар.  У війську його була ікона Богоматері  і Чесний Хрест. Їх носили два пресвітери в священних шатах. Перед вирішальною битвою князь молився перед ними, аби заступились і допомогли в бою. Молився він із слізьми на очах, прийняв святі таїнства, тоді за його прикладом молились усі воїни і підходили цілувати Хреста та ікону.

В день бою 1 серпня (ст. ст.), тобто 14 серпня за новим,  князь побачив знамення від ікони Богоматері і Спасителя  - знак допомоги. Світло осяяло все військо і князя. Воїни, котрих осяяло світло  швидко перемогли ворога і повернулись додому. Але перед цим вони повернулись на поле бою і там поклонились іконі і хресту, Андрій упав перед ними і слізно дякував Богові і Богородиці за спасіння і допомогу.

В той самий час грецький імператор Мануїл теж мав у війську ікони Спасителя, Богородиці та Хрест. І він, після молитви перед ними, отримав перемогу над персами. Руський князь і грецький імператор обмінялись повідомленнями про свої перемоги і в цей день установили празник на честь перемоги і подяки Богу.

В цей  же день згадується хрещення Русі, проведене князем Володимиром у 988 році. Також цього дня шанують сім мучеників Маковеїв, а тому в народі  на це свято кажуть  «Маковея» і до церкви прийнято приносити на освячення мак і мед.  Крім того, люди приносять гарні букети квітів.  Ці квіти кладуть за образами і там вони пролежать аж до весни, а навесні, на Благовіщення квіти дівчата вплітають собі  у віночки, аби  волосся не випадало, а мак розсівається на городі. Крім звичайного городнього маку раніше дівчата святили ще й  мак  - «видюк».  Його насіння використовувалось проти чародійства. Якщо таким маком обсипати дім, то всі хитрощі і промисли відьом пропадають геть.

Обрядова їжа  - «шуліки». Для їх приготування не треба хитрих порад чи навиків  - печуться звичайнісінькі коржі, їх ламають (не ріжуть) на шматочки, кладуть в макітру, поливають медом з розтертим маком.

Колись кияни завжди сходились до Дніпра святити воду, при  чому всі чоловіки мали бути вбрані в козацький одяг. Свято в народі також називається Першим Спасом, або ж Спасом на воді.  В цей день, кажуть, вода у річках стає цілющою, і особливо варто покупатись в ній тим, хто хворіє  пропасницею.

Категорія: весна | Додав: MichaelBK (16.08.2010)
Переглядів: 785 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 Sergsaf  
0
<a href=http://zmkshop.ru/novosti/vypolnena-operativnaya-sborka-metallokonstruktsiy-fasady-karkasy-i-pr-/>стойки для опалубки оцинкованные</a>

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Інна Вавриш © 2024